H.E. D. Amedeo de Franchis, Ambassador of ...

H.E. D. Amedeo de Franchis, Ambassador of Italy to Spain, and Sra Ilaria Nuti de Franchis appointed Knight and Dame Grand Cross of Justice by grand magistral motu proprio      
Written by Royal Deputation   
 

H.E. D. Amedeo de Franchis, Ambassador of Italy to Spain, and Sra Ilaria Nuti de Franchis, have been admitted as Knight and Dame Grand Cross of Justice by grand magistral motu proprio.

They will be invested in a ceremony in the Italian Embassy in Madrid, by HRH the Infante D. Carlos, Grand Masterm, on 16th May 2006 following a reception in the Embassy.

Ambassador Amedeo de Franchis was born on 9th August 1939 in Naples. He received his law degree in 1961 from the University of Rome and entered the diplomatic service in September 1962.

From 1962 to 1965, Mr. de Franchis served at the East-West Desk in the Political Affairs General Directorate of the Ministry of Foreign Affairs in Rome.

After fulfilling military service obligations as an army lieutenant in the Alpine forces, he returned to Political Affairs at the Ministry until July 1967.

From July 1967 to December 1970, Mr. de Franchis was assigned to the Italian Consulate General in New York, first as Vice Consul and then a Deputy Consul General. He then served at the Italian Embassy in Teheran until February 1976 as Counselor, and, for a lengthy period, as Chargé d'Affaires.

H.E. D. Amedeo de Franchis, Ambassador of the Republic of Italy to Spain, thanking the Grand Master following his investiture as a Knight Grand Cross of Justice in a ceremony at the Italian Embassy on 16 May 2006. From left to right: H.E. D. Julio Prado y Colón de Carvajal, Count of the Conquista (Secretary of the Deputation); H.E. D. Carlos de FitzJames Stuart y Martínez de Irujo, Duke of Huescar (Vice-Grand Prefect); H.R.H. D. Pedro de Borbón-Dos Sicilias y Orléans, Duke of Noto (Grand Prefect); H.R.H. Infante D. Carlos, Duke of Calabria (Grand Master); H.R.H. D. Ana de Orléans y Orléans-Bragança, Duchess of Calabria; Sra Ilaria Nuti de Franchis (also invested as a Dame Grand Cross)

 

His Excellency then returned to the Ministry of Foreign Affairs in Rome, where he was assigned to the NATO Desk, first as Deputy Head and the Head, a post he held until September 1979. He was then assigned to the Permanent Delegation of Italy to NATO, as First Counselor for political-military affairs. From July 1983 to July 1984 he was Deputy Permanent Representative of Italy to NATO and from July 1984 until January 1988 Mr. de Franchis was Ambassador of Italy to Pakistan.

 

NATO Secretary General Lord Robertson of Port Ellen, K.T., Italian President Carlo Azeglio Ciampi and Ambassador Amedeo de Franchis at NATO

 

He took office as Deputy Secretary General of NATO in July 1989 and remained in such position until February, 1994 when he became Director General of Political Affairs at the Ministry of Foreign Affairs.

 

Ambassador Amedeo de Franchis, when Italian Permanent Representative to NATO and Dr. Javier Solana, EU High Representative

 

Ambassador de Franchis took office as Permanent Representative of Italy to the North Atlantic Council in April 1998 which he held until 2002.

D. Amedeo and Sra Ilaria Nuti de Franchis have four children.

 

Contacts Royal Deputation

  |  

Sitemap

  |  

Links

  |  

Guestbbook

  |  

Webmaster

  |  

Contacts Royal Deputation

  |  

Sitemap

  |  

Links

  |  

Guestbbook

  |  

Webmaster

  |  

You are here:  >> News  >> Previous